Amblyopia

Amblyopia (Niedowidzenie) – Objawy, Leczenie, Diagnostyka

KategoriaOpis
DefinicjaZmniejszenie ostrości wzroku jednego lub obu oczu, z ostrością niższą niż normalna o co najmniej dwie linie na skali.
PrzyczynyNajczęściej błędy refrakcyjne i zez. Występuje przez nieprawidłowe doświadczenie wzrokowe we wczesnych latach życia.
ObjawyJedynym objawem jest zmniejszenie widzenia. Dzieci rzadko skarżą się na słabe widzenie.
DiagnostykaStawiana przez ocenę ostrości wzrokowej; możliwa od 3-4 roku życia. W młodszym wieku diagnoza przez reakcję na okluzję drugiego oka.
PrewencjaLepsze niż leczenie jest zapobieganie przez leczenie przyczyn jak obstrukcje optyczne czy błędy refrakcyjne.
RastreioWczesne wykrywanie zmian ocznych zdolnych do spowodowania ambliopii jest kluczowe. Badania przesiewowe powinny być przeprowadzane od narodzin.
LeczenieDostosowane do przyczyny, głębokości i wieku dziecka. Ważne jest indywidualne podejście.
RecydywaRecydywa jest częsta, nawet po skutecznym leczeniu. Monitorowanie do 7-8 roku życia jest ważne.

Amblyopia – Definicja

„Amblyopia” polega na zmniejszeniu ostrości wzroku jednego lub obu oczu. Technicznie rzecz ujmując, oko jest ambliopijne, gdy jego ostrość wzroku jest niższa niż w przypadku normalnego oka co najmniej o dwie linie na subiektywnej skali pomiaru wzroku.

Dlaczego występuje ambliopia?

Zawsze jest spowodowana nieprawidłowym doświadczeniem wzrokowym w pierwszych miesiącach lub latach życia. Szybkość wystąpienia i nasilenie ambliopii zależy od przyczyny. W momencie narodzin funkcjonowanie mózgu w zakresie wzroku jest bardzo ograniczone. Centra korowe wzroku są morfologicznie rozwinięte, ale działają jeszcze bardzo prymitywnie. Początkowo zjawisko wzrokowe jest głównie podkorowe. Kora wzrokowa i inne obszary korowe związane z widzeniem rozwijają się funkcjonalnie dopiero po narodzinach. Rozwój ten zachodzi w sposób uporządkowany i sekwencyjny. Aby mógł przebiegać normalnie, konieczne jest, aby obrazy docierające do kory wzrokowej były dobrej jakości.

Przyczyny Istnieje wiele przyczyn ambliopii. Najczęstsze to błędy refrakcyjne i zez. Wśród błędów refrakcyjnych szczególnie ważne są sytuacje, w których występuje bardzo wysoki błąd refrakcyjny lub różnica błędów między oboma oczami (anizometropia). Łącznie błędy refrakcyjne i zez stanowią około 99% przyczyn ambliopii. Te przyczyny ambliopii są ważne głównie po 12-15 miesiącach życia. Chociaż leczenie jest zwykle możliwe do 7 lub 8 roku życia, odzyskiwanie jest tym łatwiejsze i szybsze, im młodszy jest wiek rozpoczęcia. Istnieją inne, poważniejsze przyczyny wymagające pilnego leczenia. Na szczęście są one rzadsze. Obejmują wszystkie zmiany, które powodują blokadę wejścia światła i obrazów do oka. W tych przypadkach Amblyopia może rozwinąć się natychmiast i w najcięższych przypadkach staje się nieodwracalna, jeśli jej przyczyna nie zostanie leczona w pierwszych miesiącach życia. Dobrym przykładem jest zaćma wrodzona. Gdy blokada wejścia światła jest znacząca, ambliopia rozwija się natychmiast. Jest to jedna z najcięższych postaci choroby, a w tej konkretnej sytuacji okres plastyczności mózgowej kończy się w pierwszych miesiącach życia, dlatego leczenie powinno być przeprowadzone z największą pilnością. Wrodzona zaćma powinna być operowana między 6 tygodniem życia a 2 lub 3 miesiącem.

Jakie są objawy ambliopii?

Jedynym objawem ambliopii jest zmniejszenie widzenia! Jednak dzieci rzadko skarżą się na słabe widzenie, dlatego ważniejsze niż objawy są oznaki złego widzenia. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że dziecko z bardzo złym widzeniem tylko jednego oka nie ma żadnych ograniczeń wzrokowych! Nawet przy obniżonej ostrości wzroku obu oczu wiele dzieci nie wykazuje żadnych ograniczeń funkcji wzrokowych!

Amblyopia – Diagnoza

Diagnoza stawiana jest poprzez ocenę ostrości wzrokowej i stwierdzenie, że jest niższa niż normalna; jest to możliwe dopiero od 3 lub 4 roku życia, kiedy dziecko już współpracuje. W przypadku mniejszych dzieci, które nie współpracują, możemy wnioskować o ambliopii jednego oka, gdy występuje reakcja na okluzję drugiego oka. W przypadkach zezu możemy wnioskować o ambliopii jednego oka, gdy dziecko fiksuję obiekty tylko drugim okiem. Jednakże najbezpieczniejszym sposobem diagnozowania i zapobiegania ambliopii jest wykrywanie zmian ocznych zdolnych do spowodowania ambliopii. Badanie przesiewowe tych zmian powinno być przeprowadzane od narodzin i przez pierwszy rok życia przez pediatrów i lekarzy rodzinnych. W drugim i trzecim roku życia wszystkie dzieci powinny być badane przez okulistę w celu wykluczenia istotnych błędów refrakcyjnych zdolnych do spowodowania ambliopii lub zezu, a co za tym idzie ambliopii.

Amblyopia – Profilaktyka

Lepsze niż leczenie zainstalowanej ambliopii jest zapobieganie jej rozwojowi. W przypadkach, gdy istnieje przeszkoda w osi wzrokowej, jej przyczyna powinna być natychmiast leczona przed rozwojem głębokiej ambliopii i przed pojawieniem się innych powikłań, takich jak nystagmus. W przypadku błędów refrakcyjnych powinny być one wcześnie kompensowane w celu uniknięcia rozwoju ambliopii. Większość przypadków zezu ma przyczynę refrakcyjną, więc jego pojawienie się może być zapobiegane przez odpowiednie czasowe stosowanie okularów; w przypadkach zezu z innej przyczyny, wcześnie rozpoczęte leczenie również może zapobiec ambliopii.

Badanie przesiewowe

Możliwe jest zapobieganie ambliopii tylko przez wczesne wykrywanie zmian ocznych, które mogą ją spowodować. Dlatego badanie przesiewowe wzroku jest tak ważne u dzieci. Badanie przesiewowe powinno być przeprowadzane we właściwym czasie. Przyczyny przeszkody w osi wzrokowej powinny być wykrywane w pierwszych dniach po ich pojawieniu się; Pediatrzy zwykle dbają o to bardzo uważnie. Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny ambliopii, idealnie jest przeprowadzić pierwsze badanie przesiewowe w drugim roku życia, około 14-15 miesiąca; w tym wieku badane są już wymienione przyczyny ambliopii. Drugie badanie przesiewowe idealnie powinno odbyć się w wieku 4 lat; w tym wieku dzieci są już w stanie współpracować przy rejestracji ostrości wzrokowej za pomocą testów wzrokowych odpowiednich do wieku. Przy wstępie do szkoły podstawowej ważne jest również sprawdzenie stanu funkcji wzrokowej, aby zapewnić obecność warunków sensorycznych odpowiednich dla poprawnej nauki.

Leczenie Po zdiagnozowaniu ambliopii – leczenie powinno być dostosowane do jej przyczyny, głębokości i wieku dziecka.

Recydywa

Recydywa ambliopii jest bardzo częsta! Nawet w przypadkach, gdy została skutecznie leczona, możliwe jest nawrót do 7-8 roku życia. Dlatego wszystkie dzieci, które miały ambliopię, powinny być starannie monitorowane do tego wieku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *