Wady Refrakcji

Wady Refrakcji – Objawy, Leczenie, Diagnostyka

Wada refrakcyjnaOpisWystępowanie i czynniki ryzyka
EmetropiaNormalne skupienie światła na siatkówce.Normalne widzenie, brak błędu refrakcyjnego.
DalekowzrocznośćPromienie świetlne skupiają się za siatkówką, co może być spowodowane zbyt małym okiem lub słabym systemem skupiającym.Częsta u dzieci, zmniejsza się z wiekiem; dziedziczna, może prowadzić do zezu.
KrótkowzrocznośćPromienie świetlne skupiają się przed siatkówką, co może być spowodowane zbyt dużym okiem lub zbyt mocnym systemem skupiającym.Zwiększa się w dzieciństwie i adolescencji; dziedziczna, częstsza u kobiet, związana z nadmiernym używaniem wzroku z bliska.
AstygmatyzmPromienie świetlne skupiają się na różnych płaszczyznach z powodu nieregularności w kształcie rogówki lub soczewki.Najczęstszy błąd refrakcyjny; różne częstości w zależności od etniczności, nie zmienia się z wiekiem.

Wady Refrakcji – Definicja

Obrazy, które widzimy, są niczym innym jak światłem odbitym od przedmiotów. Światło to jest przetwarzane na nerwowej błonie oka zwanym siatkówką, która funkcjonuje jak film fotograficzny. Promienie świetlne wchodzące do oka są równoległe względem siebie. Aby mogły być przetwarzane przez siatkówkę, muszą zostać skupione tak, aby konwergować na niej.

Emetropia

promienie świetlne skupiają się na siatkówce Oko posiada system optyczny, który w normalnych warunkach automatycznie skupia promienie świetlne w odpowiedniej pozycji. Gdy to się nie dzieje, mamy do czynienia z wadą refrakcyjną. Wyróżniamy 3 główne rodzaje wad refrakcyjnych:

Dalekowzroczność

Promienie świetlne konwergują za siatkówką. Wygląda to tak, jakby oko było zbyt małe lub system skupiający zbyt słaby. Ponieważ widzenie przedmiotów bliskich wymaga większego skupienia niż widzenie przedmiotów dalekich, pierwsze trudności pojawiają się przy patrzeniu z bliska. W pewnych warunkach i u młodych osób widzenie z daleka może być normalne.

Dalekowzroczność

Promienie świetlne skupiają się za siatkówką Krótkowzroczność Promienie świetlne konwergują przed siatkówką. Wygląda to tak, jakby oko było zbyt duże lub system skupiający zbyt mocny. Ponieważ widzenie z bliska wymaga większego skupienia niż widzenie z daleka, krótkowidze widzą dobrze z bliska nawet bez korekcji. Widzenie przedmiotów oddalonych jest rozmyte.

Krótkowzroczność

Promienie świetlne skupiają się przed siatkówką Astygmatyzm Promienie świetlne nie konwergują wszystkie w tej samej płaszczyźnie. Promienie świetlne skupiają się na różnych płaszczyznach w zależności od pozycji (meridianu), w którym wchodzą do oka. To tak, jakby oko przestało być okrągłe, gdzie wszystkie meridiany mają jednakową krzywiznę, i stało się podłużne, gdzie jeden z meridianów ma inną krzywiznę. Powoduje to rozmyte widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Astygmatyzm

Promienie świetlne z różnych meridianów skupiają się na różnych płaszczyznach

Aspekty demograficzne i znaczenie kliniczne

Wady refrakcyjne występują u znacznej części światowej populacji. Chociaż występują różnice związane z wiekiem, płcią i rasą, szacuje się, że ponad 50% całej populacji ma jakiś błąd refrakcyjny. Wady refrakcyjne są łatwe do zdiagnozowania, zmierzenia i skorygowania za pomocą odpowiednich środków optycznych, aby uzyskać normalną ostrość wzroku. Jednak w społeczeństwach, gdzie nie są one odpowiednio leczone, stają się ważną przyczyną niedowidzenia, z natychmiastowymi i długoterminowymi konsekwencjami dla dzieci i dorosłych.

Deficyt wzroku wynikający z niekorygowanych wad refrakcyjnych szkodzi nauce i produktywności w pracy, zmniejsza zdolność do zarabiania, a także jakość życia dotkniętych osób.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność jest zazwyczaj obecna przy urodzeniu i stopniowo zmniejsza się w pierwszych 3-4 latach życia. Jeśli weźmiemy pod uwagę dowolną wartość dalekowzroczności, jej rozpowszechnienie wynosi 37% wśród dzieci w wieku 3-8 lat, spadając do 29,5% w grupie wiekowej 9-19 lat. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko wartości dalekowzroczności powyżej 1,5 D, rozpowszechnienie spada do wartości rzędu 4-7% w wieku 5-29 lat. Wśród dzieci rozpowszechnienie dalekowzroczności jest wyższe wśród białych, następnie Hiszpanów, Afroamerykanów i Azjatów. Istnieje ciekawe badanie (Crawford), które pokazuje wyższe rozpowszechnienie dalekowzroczności wśród dzieci pochodzenia portugalskiego w porównaniu z innymi grupami Rozpowszechnienie dalekowzroczności pozostaje stałe w średnim wieku i wzrasta w populacjach powyżej 45 roku życia. Dalekowzroczność o niskich wartościach wydaje się być dziedziczona autosomalnie dominująco, podczas gdy te o wysokich wartościach wydają się być autosomalnie recesywne. Niekorygowana dalekowzroczność odpowiada za około 80% przypadków zezu zbieżnego, który pojawia się między 2 a 4 rokiem życia. W przeciwieństwie do krótkowzroczności, system optyczny oka jest w stanie, w pewnych granicach, kompensować deficyt skupienia oka dalekowzrocznego. To nadmierne skupienie często wiąże się z nadmiernym zbieganiem, powodując zez. Dlatego zawsze, gdy podejrzewa się obecność dalekowzroczności, należy przeprowadzić jej pomiar przy użyciu kropli, które zapewniają prawidłowy pomiar wartości.

Krótkowzroczność

Ogólnie rzecz biorąc, jej rozpowszechnienie różni się w zależności od wieku, rasy i płci. Zwiększa się w pierwszych dekadach życia, szczególnie podczas późnego dzieciństwa i w okresie dojrzewania. Jest obecna u 1% dzieci w wieku 5 lat, wzrastając do 8% w wieku 10 lat i 15% w wieku 15 lat. Jest nieco częstsza u kobiet. W epidemiologicznym badaniu przeprowadzonym w społeczności Walencji rozpowszechnienie krótkowzroczności wynosiło 2,5% wśród dzieci w wieku 3-8 lat, wzrastając do 25,7% w grupie wiekowej 9-19 lat. Rozpowszechnienie krótkowzroczności jest bardzo zróżnicowane w zależności od etniczności. Najwyższe rozpowszechnienie mają Azjaci, następnie Hiszpanie. Afroamerykanie i biali mają niższe rozpowszechnienie. Istnieje kilka czynników ryzyka pojawienia się krótkowzroczności u dziecka. Pozytywna historia rodzinna krótkowzroczności jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Rozpowszechnienie krótkowzroczności w obecności jednego krótkowidza rodzica wynosi 20-40%, a w obecności obu rodziców 30-60%. Innym czynnikiem ryzyka jest brak dalekowzroczności lub dalekowzroczność mniejsza niż 0,5D w wieku przedszkolnym.

Nadmierna eksploatacja widzenia z bliska, co obejmuje częste i regularne czytanie, wydaje się również być czynnikiem ryzyka. W większości przypadków krótkowzroczność prezentuje się w prostej formie, która zwiększa się podczas dzieciństwa i adolescencji w zmiennym tempie, nie przekraczając 6 D. Krótkowzroczność zwyrodnieniowa jest rzadsza. Ma wartości powyżej 6 D i zwykle prowadzi do zmian w siatkówce, które mogą powodować komplikacje wzrokowe.

Astygmatyzm

To prawdopodobnie najczęstszy błąd refrakcyjny. Jeśli weźmiemy pod uwagę dowolną wartość astygmatyzmu, jego rozpowszechnienie przekracza 70%. Dla wartości powyżej 1 D, rozpowszechnienie astygmatyzmu wynosi około 28% wśród dzieci. Pod względem etnicznym jest on najczęstszy wśród Hiszpanów, a następnie Azjatów, białych i Afroamerykanów. W przeciwieństwie do dalekowzroczności, której rozpowszechnienie w dzieciństwie zmniejsza się z wiekiem, i krótkowzroczności, której rozpowszechnienie w dzieciństwie wzrasta z wiekiem, astygmatyzm w dzieciństwie nie zmienia swojego rozpowszechnienia z wiekiem. Zazwyczaj jest spowodowany nieregularnością w kształcie rogówki. Rzadziej przyczyną jest soczewka. Ponieważ te nieregularności powodują zmianę skupienia tylko w jednym meridianie, skupienie odbywa się dla tego meridianu w innym planie niż pozostałe, rozmywając ostateczny obraz zarówno dla obiektów bliskich, jak i dalekich. Na szczęście większość astygmatyzmów ma bardzo małe wartości i dlatego nie powodują ważnych zmian wzrokowych. Mogą jednak powodować zmęczenie wzrokowe i bóle głowy, w takich przypadkach należy je dobrze skorygować. W przypadku braku urazów lub chorób ocznych przyczyny astygmatyzmu są nieznane. Może być dziedziczny i obecny przy urodzeniu. Chociaż w większości przypadków nie ulega znacznym zmianom w czasie, może się zmieniać wraz z wzrostem, zwiększając się lub zmniejszając.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *